За осма поредна година на 19 май Исторически музей – град Генерал Тошево отбеляза Европейската нощ на музеите. Инициативата е организирана за първи път през 2005 г. във Франция и само за няколко години тя се разпространява изключително успешно из цяла Европа. По своя формат Европейската нощ на музеите е широко отворена програма, при това към възможно най-широк кръг от хора, които имат възможност не само да се докоснат до експонатите и творбите, които музеите и галериите показват, но и до техните послания.
Празничната програма в музея в нашия град започна с музикални изпълнения на талантливите деца от Школа “Фолклорни традиции” към ЦПЛР – Център за работа с деца – град Генерал Тошево с ръководител Веселина Куцарова. В залата за мобилни експозиции на музея посетителите с огромен интерес разгледаха гостуващата изложба „От златните им ръце – колекция филигран от фондовете на РИМ – Шумен”. Уникалната колекция на шуменци е съставена от църковна утвар, домашни потреби и накити, частично или изцяло изработени чрез филигранна техника. Филигранът е висша форма на златарските умения. Най-скъпите и красиви предмети са украсявани или изцяло изработвани с филигран. Необходимо условие за филигранната техника е предварителната направа на много тънки телове. Сребърната жичка се огъва в плоски или обемисти фигурки – листа, цветя, пеперуди, розети и др. В комбинация с гранулация и цветна подложка от ръцете на майстора излизат уникални художествени произведения.
Независимо от сложната и трудоемка техника, народните майстори са оставили своя отпечатък във всяка една област от живота на човека. Срещаме филиграна в уютните домове, в църковните храмове, по празничните костюми на българката. Познат от древността, накитът никога на престава да бъде стремеж и потреба. Българката не само украсява облеклото си с него. Той е натоварен и с апотропейна сила – пази от зли сили и лоши очи, носи здраве и благополучие. Мобилната изложба ще остане в Историческия музей до средата на месец юли. Само ден преди това, като част от програмата за Европейската нощ на музеите, в лятното кино в града уникален концерт изнесе една от най-добрите български рок групи “Кикимора”. Музикантите представиха своите най-популярни парчета и демонстрираха високо инструментално и вокално майсторство.
Исторически музей – град Генерал Тошево изказва своята благодарност на Валентин Димитров – кмет на общината и на НЧ „Светлина 1941” за подкрепата и реализирането на музикалното събитие!