Община Генерал Тошево адмирира идеята втората част от мемориала да бъде завършена за честванията по случай 100 годишнината от паметната за местните жители дата
На 18 септември 2007 година кметът на Община Генерал Тошево Димитър Михайлов, заедно с инициатора на родолюбивото начинание Гено Генов направиха първа копка по изграждането на мемориална градина «Неовършаният харман» в с. Житен. С финасовата помощ на общината и местни спомоществователи за две години в центъра на селото бе изградена уникална по своя екстериор композиция в памет на хилядите добруджанци, отвлечении от вражеските войски през 1916 година. В знак на приемственост, в основата на паметника бе вградено послание към идните поколения, което по предложение на местните жители ще бъде отворено през 2057 г. С тържествена церемония паметника бе официално открит през есента на 2009 година.
В началото на тази година Инициативен комитет започна кампания по набиране на средства, с цел изграждане на разширение на архитектурната композиция в с. Житен, което да включва изписването на над 12 000 имена на отвлечени добруджанци. По този начин, посочват те, мястото ще се превърне в Добруджански мемориал на хилядите наши сънародници, тръгнали по пътя на безсмъртието чрез тежката си участ във войната. По предварителни разчети, за осъществяване на благородното начинание са нужни 100 000 лв. – 75 000 лв. за разширение и 25 000 лв. за обособяване на тематична музейна експозиция.
Ръководството на Община Генерал Тошево подкрепя подетата инициатива, като поема ангажимент в хода кампанията да окаже необходимото информационно, експертно и финансово съдействие за осъществяване на родолюбивата кауза. Подобна подкрепа е заявена вече и от областния управител г-жа Маргарита Новоселска.
Идеята за изграждането на мемориална градина „Неовършеният харман“ датира от 2006 година, когато един от наследниците на отвлечените добруджанци споделя желанието си в с. Житен да се изгради паметник на отвлечените по време на Първата Световна война.
Мемориалният паметник е символ на прекършения живот и прекъснатата работа на 66 жители на с. Житен на възраст от 12 до 72 години, които са част от хилядите добруджанци с неизвестна съдба, отвлечени и незавърнали се от Молдова, оставили осиротяла челяд и недовършена селскостопанска работа.
Средствата могат да бъдат превеждани по следната сметка:
CECBBGSF; BG20 CECB 9790 1098 9210 01, Централна кооперативна банка – клон Добрич.