Община Генерал Тошево
Актуално!
Община Генерал Тошево с нов сайт
Община Генерал Тошево има разработен нов сайт, който може...
Генерал Тошево отново с дарение за кампанията „Капачки за благотворителност – МБАЛ-Добрич“
Около половин тон пластмасови капачки и пластмасови бутилки, събирани...
Община Генерал Тошево с нов сайт
Стартира новият сайт на Община Генерал Тошево. Той ще...
Пленер по живопис „Бялата лястовица“ се провежда за трета поредна година в село Красен
Между 21 и 27 юни в село Красен се...
Митрополит Йоан освети втори параклис в община Генерал Тошево
В събота, 20 юни, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан...
Продължава предоставянето на услуги по проект „Заедно можем да продължим”
Въпреки обявената извънредна епидемична обстановка в страната, свързана с...
Предстоящо събитие
Утре, 20 юни, ще се  освети новият параклис, носещ...
Лица в трудоспособна възраст се обучават за озеленители и строители
Във връзка със  сключен  Административен договор за предоставяне на...
Предстои преброяване на населението и жилищния фонд в Република България през 2021 година
На 16 юни в Община Генерал Тошево се проведе...
Пленер по живопис

Присад ( Хашлъджа кьой) е село от състава на Община Генерал Тошево, Област Добрич. Селото се намира на 3 км.от общинския център в посока Добруджански земеделски институт. Землището на селото е 5, 693 кв.км., а надморската височина е 253 м. Към датата на последното преброяване (2011г) в селото живеят по постоянен адрес 472 човека и по настоящ 478. Кмет на селото е Стефан Христов.
Източно от днешното село, на около 150 м е разкрит тракийски некропол от II –IV век. В най-стар писмен документ селото се намира през 1729 г. През осемнадесети век е отразено в ифициални турски документи на 11 места, като е записано под името Агачлъджа. През 1873 год. е включено в кааза Хаджиоглу- Пазарджик ( дн. Добричка ), отстои на 3 часа път, с 13 мюсюлмански къщи. Старото му име просъществува около два века като среща освен като Агачлъджа и като Хашлъджа кьой. Името се превежда като обилен на дърва, зелен. Някои българи от онова време споменават селото и като Агачица, което до голяма степен запазва корена му. От своя страна името Хашлъджа може да се преведе като „овощно дърво”, „присадка”, което кореспондира и с днешното му име. На 1. 10 .1941 год. Общински съвет в с. Касъм предлага да се сменят турските имена с български. Така Хашлъджа е записано Присадово. По – късно, със Заповед 2192 от 27.06.1942 год. е решено селото да се нарече Присад.
Интересен факт от историята на селото е, че през 1928 год. в него е създадена група на ДРО (Добруджанска революционна организация). В Присад са се укривали нелегални ръководители на организацията. За известно време е работила  и незаконна печатница, чиято сграда е възстановена след 1944 год. и запазена до 70-те години на миналия век.
В днешно време селото не се различава по нищо от останалите села в този район на България. Основен поминък за местните е земеделието и животновъдството. Много чужди граждани имат имоти в Присад, което допълва многоликия образ на това тошевско село. В Присад функционира детска градина, в която над 20 деца пълноценно биват обучавани.


Top