Балканци е село в Североизточна България. То се намира в Община Генерал Тошево, Област Добрич. Отстои на 17 км от общинския център и се простира на 190 м. надморска височина, като землището му граничи с общините Балчик и Каварна. Към днешна дата в селото живеят постоянно 80 човека, като има няколко къщи закупени от английски и руски граждани, които идват периодично, основно през летния сезон.
Старото име на с. Балканци е Юнуз-чулар, но се среща и като Юлусчолар. Поради откритите мраморни колони, каменни плочи, архитектурни детайли и надписи на латински език се счита, че по тези земи живот съществува далеч преди създаването на Първата Българска държава. Южно, на около 100 м. от селото има останки от средновековно българско селище, а на 500 м от него има друго, където се срещат фрагменти от средновековна българска керамика.
Говори се, че в гората край селото имало гробище с римски надписи, взети и експонирани в Археологчески музей в гр. София. Все в тази гора от старите хора на селото се знае,че има могила, известна като „Гимуш могила” – Сребърната могила. Селото се свързва и с местността Юртлука, която в днешно време се простира в покрайнините на Балканци.
В най-ранен писмен документ селото се открива през 1573 год. в известния списък на овцевъдите (джелепкешаните). В него е посочено, че в селото има 10 овчари, дължащи 415 овце на държавата. Интересно е, че двама от тези овчари носят фамилното име Юнус, от което се прави резонния извод, че от тях следва да се образува и тогавашното му име, а именно – Юнусчулар. През 1873 год. селото вече спада към кааза Балчишка и отстои от околийския център на 4 часа път. Има 11 къщи, всичките мюсюлмански. Записано е под името Юнджюлер, което може да се разтълкува човек, който работи с дърво и камък. Няма сведения за точния смисъл на това име. През 1910 год. Варненската окръжна комисия предлага смяна на старите имена с български. За с. Юнус чулар се предлага името Цветана, но това не се осъществява. Тогава селото е включено в община Соколово. През 1925 год. румънските власти неофициално преименуват селото на Селото на йонузците. Със заповед 2191 от 27.06.1942 на Засилената общинска управа в с. Преселенци е преименувано на Балканци. Това име е свързано тясно с хората, които се заселват в селото около Освобождението ни. Те са главно от Балкана – Габровско, Котленско, Великотърновско.
В наши дни селото е едно от малките в Община Генерал Тошево, но това не му пречи да има хубаво читалище, добре поддържано кметство, както и крупни земеделци в лицето на баща и син Гочеви, които обработват над 30 000 дка в 5 землища.
Съборът на селото е на 14 юни и се провежда ежегодно.